Otoklavlanabilir tıbbi atık arıtma sistemine sahip olmak sadece sağlık personeli ve hastalar için güvenli bir çalışma ortamı sağlamakla ilgili değildir. Aynı zamanda, tüm tıbbi tesislerin ürettikleri atıklardan sorumlu olduğunu belirleyen katı yasal çevre düzenlemelerine bağlı kalmakla ilgilidir.

Çoğu durumda, klinikler ve hastaneler, atıkların saha dışında taşınması için lisanslı tıbbi atık imha şirketlerinin hizmetlerini talep eder.

Peki ya pahalı bir yerinde yakma fırını kullanmadan kendi atıklarınızı steril hale getirebilseydiniz?

Celitron'un bir sonraki makalesinde, kendi patentli ISS (Entegre Sterilizatör ve Parçalayıcı) sistemimiz gibi yüksek teknolojili bir otoklav atık arıtma tesisi kullanmanın faydaları hakkında her şeyi size anlatacağız!


Otoklavlanabilir tıbbi atık arıtma tesisi nedir ve tıbbi atık yönetim sistemindeki rolü nedir?

"Otoklavlanabilir tıbbi atık arıtma tesisi" terimi, tıbbi atıkları tedavi etmek için "buhar sterilizasyonu" teknolojisini kullanan herhangi bir sistemi ifade eder. Bu nedenle otoklavlara buhar sterilizatörleri de denir.

Tıbbi atıkların sterilize edilmesinin ana nedeni basittir: yakma gibi yöntemlerin yanı sıra, potansiyel olarak bulaşıcı tüm malzemelerin imha edilmesini sağlamanın tek yolu budur. Bununla birlikte, yakma ile karşılaştırıldığında, sıfır zararlı emisyon riski olduğu için otoklavlar çok daha sürdürülebilirdir. Kullanımının da daha kolay olduğundan ve ön ve operasyonel maliyetlerinin de çok daha düşük olduğundan bahsetmiyorum bile. Son fakat en az değil: kurulumları da çok daha az karmaşıktır ve tıbbi bir atık yönetim sistemine dahil edilmesi çok fazla zaman almaz.

Bu makineler her türlü boyut ve kapasitede gelir, bu da makinenin odasına ne kadar atık yüklenebileceğini tanımlayan şeydir. Atık hazneye yüklendikten sonra, atık belirli bir süre boyunca yüksek basınçlı ve yüksek sıcaklıklı buhara maruz bırakılacaktır. Atığı işlemek için gereken tam süre, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • Odanın içindeki atık miktarı.
 • Kullanılan modelin boyutu (daha büyük modeller aynı sürede daha fazla atığı işleyebilir).
 • Kullanılan otoklav tipi (yerçekimi veya vakum tabanlı döngü).

Vakum tabanlı döngüler kullanan otoklavlar, yerçekimi buhar sterilizatörlerine kıyasla daha hızlı ve daha çok yönlüdür. Celitron'un ISS'si gibi hibrit otoklav modelleri, temel modellerle işlenemeyen özellikle bulaşıcı atıkları tedavi etmek için sterilizasyonu parçalama ile birleştirir.


Celitron'un otoklavlanabilir atık arıtma tesisinin faydaları - ISS sistemi

Celitron'un ISS'si (Entegre Sterilizatör ve Parçalayıcı'nın kısaltması), dünya çapında 40'tan fazla ülkede halihazırda mevcut olan yüksek teknolojili bir yerinde otoklav atık arıtma sistemidir. Peki bu popülerlik nasıl açıklanabilir? Nasıl çalışır ve ne gibi faydalar bekleyebilirsiniz?

 • Parçalama sayesinde daha da güvenilir sterilizasyon: Tıbbi atıkları parçalayarak, buhar, otoklavın odasının içindeki yükün her bir parçasına nüfuz ederek sterilize etmede daha da kapsamlı olabilir. Bu, yeniden kullanılamayan kesiciler gibi tehlikeli maddeler söz konusu olduğunda çok önemlidir. Atık işlemden sonra tamamen steril olacağından, potansiyel olarak ciddi enfeksiyonların yayılma riski olmadan normal belediye atıkları gibi atılabilir.
 • Atık hacminin azaltılması: Celitron'un yerinde otoklav atık arıtma tesisi, sterilize edilmiş atığı işler ve tüm sıvıları boşaltır ve hacmi %80'e kadar azaltır. Makineden çıkan "son ürün" kuru ve kompakttır, bu da sağlık personelinin onu işlemesini çok daha kolay hale getirir. Bu, depolama alanından da tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir. Ek bir bonus olarak, atık tamamen kokusuzdur ve görünüşte daha az korkunçtur.
 • Değişen kapasite odacıklarına sahip kompakt tasarım: Otoklav atık arıtma sistemimiz standart bir nakliye konteynerine sığabilir ve nakliye ve kurulum sürecini çok daha kolay hale getirir. ISS atık arıtma tesisimizi dünya çapında farklı sağlık tesislerine bu şekilde taşıyabildik. ISS yerinde yakma tesisleri ile karşılaştırıldığında, atık yönetim sisteminize uygulanmak için çok daha fazla alan gerektirir. Entegre Sterilizatör ve Parçalayıcılar, her büyüklükteki klinik ve hastanenin ihtiyaçlarını karşılamak için farklı kapasite odalarında (25, 150 ve 560 litre) de mevcuttur.
 • Uygun maliyetli çalışma: Celitron'un otoklav atık arıtma tesisi özellikle uygun maliyetli bir çözümdür. Tıbbi atık taşıma maliyetlerinizi azaltabilmenin yanı sıra, gelişmiş su ve enerji tasarrufu sistemleri (aynı zamanda sürdürülebilir çalışmasını tamamlayan) sayesinde daha düşük bakım ve işletme maliyetlerine de güvenebilirsiniz. Yüksek dayanıklılığı ile uzun vadede yatırımınızdan iyi bir getiri yapmayı bekleyebilirsiniz.
 • Sürdürülebilir çalışma: Otoklav atık arıtma sistemimiz, yakmaya uygun bir alternatif sağladığı için tesislerde tıbbi atık oluşumunun genel çevresel etkisini azaltabilir. ISS ayrıca sıfır zararlı emisyon üretiyor.
 • Kullanıcı dostu ve güvenli çalışma: ISS'nin buhar sterilizasyonu ve parçalama prosedürü tamamen otomatiktir ve bir düğmeye basılarak başlatılabilir. Sağlık personeli, günlük olarak kullanabilmek için özel bir kapsamlı tedaviye ihtiyaç duymayacaktır. Ayrıca Celitron, makinenin içindeki basınç ve sıcaklık hala çok yüksek olana kadar kimsenin ISS'nin kapısını açmasını önleyen ekstra güvenlik özellikleri de uyguladı.


Celitron'un otoklavlanabilir atık arıtma sistemi ile uyumlu ve uyumsuz malzemelerin listesi


UYUMLU

 • Diyaliz atığı
 • Kan veya kan yan ürünleri ile kontamine olan tıbbi atıklar
 • Kan ve vücut sıvıları içeren atılmış tanısal örnekler
 • Küçük metalik tıbbi ve cerrahi aletler (neşter bıçakları gibi)
 • Sharps ve komple sharps kapları
 • Şırıngalar
 • Organik malzemeler
 • Laboratuvar kültürleri ve örnekleri
 • Cam, tekstil, plastik

UYUMSUZ

 • Büyük boy metalik nesneler (bir makas gibi)
 • Farmasötikler (aşılar dahil süresi dolmuş veya kontamine edilmiş ilaçlar)
 • Patolojik atık (tanımlanabilir herhangi bir insan vücudu parçası)
 • Dezenfektanlar gibi kimyasal atıklar
 • Genotoksik atık (kanser tedavisi için kullanılan sitotoksik ilaçlar)
 • Radyoaktif tıbbi atıklar (radyoterapi atığı gibi)

Elma® Buharlı Alet Temizleyiciler

Kimler Çevrimiçi

139 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi