• Kaseler, oyuncaklar ve tasmalar gibi evcil hayvan eşyaları bazen mikroplarla kirlenebilir.
 • Evcil hayvan eşyalarını sık sık temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Temizleyiciler ve dezenfektanlar için her zaman etiketteki talimatları okuyun ve uygulayın.
Bir adam bulaşık makinesine metal bir evcil hayvan kasesi yerleştirir

Genel bakış

Evcil hayvanlar, insanlar gibi doğal olarak bakteri ve diğer mikropları taşırlar.

Evcil hayvanlarımızı seviyoruz. Birçoğumuzun evcil köpekleri ve kedileri varken, bazılarımızda evcil sürüngenler, kuşlar, tavşanlar veya diğer evcil hayvanlar var.

Evcil hayvanların temiz ve sağlıklı görünseler bile bazen mikrop taşıyabileceklerini bilmek önemlidir. Evcil hayvanlar, insanlar gibi, doğal olarak bağırsaklarında veya vücutlarının diğer bölgelerinde bakteri ve diğer küçük canlıları taşırlar. Bakterilerin çoğu hastalığa neden olmaz ve bazıları aslında yardımcı olur. Ancak bazı bakteriler evcil hayvanlara veya insanlara zararlı olabilir.

Evcil hayvan mamaları ve ikramları da bazen mikroplarla kontamine olabilir. Bu mikroplar, kaseler, oyuncaklar veya kasalar gibi evcil hayvan öğelerinize kolayca yayılabilir ve evcil hayvanlarınızı veya ailenizi hasta edebilir.

İyi haber şu ki, evcil hayvan eşyalarını düzenli olarak temizleyerek ve dezenfekte ederek herkesin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Temizlik ve dezenfeksiyon arasındaki fark

Temizlik, sabun veya deterjan kullanarak yüzeylerdeki kir ve mikropları fiziksel olarak temizlerken, dezenfekte etmek kimyasallar kullanarak yüzeylerdeki mikropları öldürür.

Temizlik genellikle çoğu evcil hayvan öğesi için yeterince iyidir, dezenfekte ise bazı durumlarda atabileceğiniz ek bir adımdır.

Evcil hayvan eşyalarını kendi eşyalarınız kadar sık temizleyin ve dezenfekte edin

Evcil hayvan eşyalarınızı ne sıklıkta temizleyeceğinizi ve dezenfekte edeceğinizi hatırlamanın kolay bir yolu, bunu kendi eşyalarınız kadar sık yapmaktır. Doldurulamayan kedi nanesi oyuncakları gibi temizlenemeyen eşyalar için, kirli göründüklerinde atın.

Temizlik programı örneği:

 • Evcil hayvan kaseleri: Islak yiyecekler için her kullanımdan sonra ve kuru gıda ve su için her gün temizleyin.
 • Evcil hayvan yatakları, battaniyeler ve yaşam alanları: Her hafta temizleyin.
 • Evcil hayvan oyuncakları: Her ay temizleyin.

Gerekirse, özellikle evcil hayvan eşyası kirli görünüyorsa veya kötü kokuyorsa daha sık temizleyebilirsiniz.

Ne zaman dezenfekte edilir:

 • Kaka veya çişe dokunan evcil hayvan eşyaları (kedinizin çöp kutusu gibi): Tuvaletinizi veya banyonuzu dezenfekte edeceğiniz sıklıkta dezenfekte edin.
 • Evcil hayvanınızın veya evinizdeki herhangi birinin mikroplardan (bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar veya evcil hayvanlar gibi) çok hastalanma olasılığı daha yüksekse; 5 yaşın altındaki çocuklar ve genç evcil hayvanlar; yetişkin 65 yaş ve üstü ve daha büyük ve daha büyük evcil hayvanlar; ve hamile insanlar ve hamile evcil hayvanlar): Evcil hayvan eşyalarını daha sık temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Evcil hayvanınız hastaysa: Eşyalarını temizlerken dezenfekte edin. Ayrıca hasta olduklarında eşyalarını daha sık temizlemek ve dezenfekte etmek de iyi bir fikirdir.
 • Evcil hayvan kemirgenleriniz veya evcil hayvan sürüngenleriniz veya amfibileriniz varsa (bu evcil hayvanların insanları hasta edebilecek mikropları diğer evcil hayvanlardan daha fazla taşıma olasılığı daha yüksektir): Öğeleri her ay veya eşyalar kirli görünüyorsa daha sık dezenfekte edin.

Evcil hayvan eşyaları nasıl temizlenir ve dezenfekte edilir

Temizleme talimatlarını içeren öğeler

Çoğu evcil hayvan eşyasının ambalajında veya etiketlerinde temizlik talimatları vardır. Temizleme talimatlarını izleyin.

Temizlik talimatı olmayan ürünler

Lavaboda metal evcil hayvan kasesini yıkayan adam.
Evcil hayvan kaseleri, bulaşık makinesinde yıkanabilir olarak etiketlenmişse lavaboda veya bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Temizlik talimatı olmayan evcil hayvan ürünleri için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Kasalar, kaseler, kauçuk oyuncaklar ve plastik oyuncaklar gibi sert eşyalar:
  • Sabunlu su kullanarak temizleyin.
  • Çamaşır suyu veya dezenfektan mendil veya sprey kullanarak dezenfekte edin.
  • Bulaşık makinesinde yıkanabilir kaseler veya oyuncaklar için, bir bulaşık makinesi kullanarak temizleyebilir ve dezenfekte edebilirsiniz.
 • Battaniyeler, yataklar, giysiler, peluş oyuncaklar ve ip oyuncaklar gibi yumuşak ürünler:
  • Bir çamaşır makinesi ve kurutucu kullanarak temizleyin ve dezenfekte edin.

Sabunlu su kullanmak

 1. Eşyaları sabun veya deterjan ve ılık suyla yıkayın.
 2. Bir sünger veya fırça ile ovalayın.
 3. Kalan kir ve sabunlu suyu temizlemek için suyla durulayın.
 4. Havayla kurutun veya temiz bir havluyla silin.

Bulaşık makinesi kullanmak

 1. Bulaşık makinesinde yıkanabilir ürünleri bulaşık makinesine koyun. Evcil hayvan eşyalarını bulaşık makinenize bulaşıklarınızla birlikte koymanızda sorun yok.
 2. Bulaşık makinesi deterjanı ekleyin.
 3. Herhangi bir yıkama ayarını kullanın. Dezenfekte etmek için yüksek sıcaklık veya sterilize edici ayarı kullanın.
 4. Herhangi bir kuru ayar kullanarak veya hava kuru kullanarak kurulayın. Dezenfekte etmek için, ısıyla kuru ayarı kullanın.

Çamaşır makinesi kullanmak

 1. Eşyaları bir çamaşır makinesine koyun. Giysilerinizle birlikte evcil hayvan eşyalarını çamaşır makinesine koymanızda bir sakınca yok.
 2. Çamaşır deterjanı ekleyin. Evcil hayvanınızın hassas bir cildi varsa, boyasız ve kokusuz deterjanlar daha iyi bir seçim olabilir.
 3. Kumaşın türüne göre uygun çevrim ve su sıcaklığını kullanın.
 4. Hava kurutun veya bir kurutucu kullanın. Dezenfekte etmek için 30 dakika boyunca en yüksek ısı ayarında bir kurutucu kullanın.

Çamaşır suyu çözeltisi kullanımı

 1. Kiri temizlemek için önce sabunlu suyla temizleyin ve ovalayın.
 2. Kalan kir ve sabunlu suyu temizlemek için suyla durulayın.
 3. 2 oz (1/4 fincan) çamaşır suyu ve 1 galon suyu karıştırarak seyreltilmiş bir ev tipi ağartma çözeltisi hazırlayın.
 4. Ürünü çamaşır suyu çözeltisinde en az 10 dakika bekleterek dezenfekte edin. Ürün ıslatılamayacak kadar büyükse, ağartıcı çözeltisiyle silin ve çözeltiyi en az 10 dakika açık bırakın.
 5. Kalan çamaşır suyu çözeltisini çıkarmak için suyla durulayın.
 6. Evcil hayvanınızın kullanmasına izin vermeden önce öğeyi tamamen kurumaya bırakın (havada kurutun veya temiz bir havluyla kurulayın).

Dezenfektan mendil veya sprey kullanmak

 1. EPA tescilli dezenfekte edici mendiller veya sprey kullanın.
 2. Talimatları tam olarak etikette yazıldığı gibi izleyin.
 3. Dezenfektanı etikette belirtilen süre boyunca açık bıraktığınızdan emin olun.
 4. Evcil hayvanınızın kullanmasına izin vermeden önce dezenfektanın tamamen kurumasını bekleyin.
 5. Daha güvenli olması için, temiz bir havluyla kurulayabilir veya evcil hayvanınızın kullanmasına izin vermeden önce dezenfektanı suyla yıkayabilirsiniz.
 

Peki ya sirke?

Bazı web siteleri, öğeleri temizlemek veya dezenfekte etmek için evcil hayvan için güvenli bir yol olarak sirke önerebilir. Bununla birlikte, şu anda sirkenin kiri ne kadar iyi temizlediğini (temizlediğini) veya mikropları ne kadar öldürdüğünü (dezenfekte ettiğini) gösteren yeterli araştırma yok. Sirke, bir öğenin yüzeyinde yeterince uzun süre kaldığında bazı mikropları öldürebilir, ancak tüm mikropları öldürmez. Bu nedenle, kiri temizlemek için sabun veya deterjan ve mikropları öldürmek için dezenfektan kullanılmasını önermektedir. Aşağıdaki güvenlik ipuçlarını takip ederseniz, dezenfektanları evcil hayvanlarınızın etrafında kullanmak güvenlidir. Veteriner hekiminiz, hayvan kliniklerinde veya hastanelerde de hastalıkların yayılmasını önlemek için dezenfektanlar kullanır.

Güvenli bir şekilde temizlemek ve dezenfekte etmek için ipuçları

Dezenfektan etiketindeki talimatları her zaman okuyun ve uygulayın

Talimatları tam olarak takip etmek, mikropları öldürmenizi ve dezenfektanların etrafında güvende kalmanızı sağlayacaktır.

 • Mikropları öldür: Kullanım talimatlarını izleyin. Çamaşır suyu gibi bazı dezenfektanlar, sabunlu su kullanarak kiri temizlemek için bir ön temizleme adımı gerektirir. Bu, dezenfektanın öğenin yüzeyindeki mikroplara ulaşmasını ve öldürmesini sağlayacaktır. Bazı dezenfektan spreyler, yalnızca öğenin üzerinde kir varsa bir ön temizlik adımı gerektirir.
 • Dezenfektanların etrafında güvende kalın: Etiketteki güvenli kullanım talimatlarını izleyin. Ağartıcıyı amonyak gibi diğer temizleyicilerle karıştırmayın; bu tehlikeli ve toksik gazlar üretebilir.

Evcil hayvanlarınızı dezenfektanların etrafında güvende tutun

 • Evcil hayvanları temizlik ve dezenfekte ettiğiniz alandan uzak tutun. Dezenfektanları yalamalarına, dokunmalarına veya yakın olmalarına izin vermeyin.
  • Evcil kuşlarınız varsa, açık havada veya ayrı bir odada dezenfekte edin. Evcil kuşlar çok hassas bir solunum (nefes alma) sistemine sahiptir ve dezenfektan dumanları onlara zarar verebilir.
 • Dezenfektanları tam olarak etikette yazıldığı gibi kullanın. Birçok dezenfektan ıslandığında toksiktir, ancak kuruduktan sonra güvenlidir. Bu tür dezenfektanlar "evcil hayvanları ve çocukları kuruyana kadar bölgeden uzak tutun" gibi etiketlere sahip olabilir.
 • Dezenfektanları evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Bir kediniz varsa, içerik listesinde "fenol" içeren dezenfektanlar kullanmayın ("fenol" kelimesi, "2-Fenilfenol" gibi daha uzun bir kelimenin parçası olabilir). Fenoller kediler için çok toksiktir.

Evcil hayvan eşyalarını elle temizlemek ve dezenfekte etmek için uygun bir yer bulun

Elle yıkadığınız köpek ve kedi kaseleri ve oyuncaklar için bunları mutfak lavabosunda yıkayabilirsiniz.

Diğer tüm evcil hayvan eşyaları için:

 • Evcil hayvanınız için kullanılan bir yıkama küveti ve sünger veya fırça kullanın.
 • Çamaşır lavabosunu veya küveti de kullanabilirsiniz, ancak evcil hayvan eşyalarını temizlemeden önce insanların eşyalarını lavabodan ve küvetten çıkardığınızdan emin olun. Ardından hemen ardından lavaboyu veya küveti iyice temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Mutfak lavabosunu kullanmak yemeğinize mikrop yayabilir. Mutfak lavabosu evcil hayvan eşyalarını temizleyebileceğiniz tek yerse, hemen ardından lavaboyu ve lavabonun etrafındaki alanı iyice temizleyin ve dezenfekte edin.

Kedi kumu kutularına dokunurken ekstra dikkat edin

Adam kedi kumu değiştiriyor.
Evinizdeki biri hamileyse veya bağışıklık sistemi zayıfsa, başka bir hane üyesi çöp kutusunu temizlemelidir.

Kedi kakası bazen Toxoplasma gondii adı verilen ve toksoplazmoz adı verilen bir hastalığa neden olabilecek bir parazit (bir tür mikrop) içerebilir. Parazit, yuttuğunuzda vücudunuza girebilir. Bu, kedi kakasını veya kedi kakasıyla kirlenmiş eşyaları tuttuktan sonra yıkanmamış ellerinizle ağzınıza dokunduğunuzda olabilir.

Çoğu insan ve kedi için parazit hastalığa neden olmaz. Ancak bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde ağır hastalıklara neden olabilir ve parazit bulaşmış hamileler enfeksiyonu doğmamış çocuklarına geçirebilir ve bu da doğum kusurlarına neden olabilir.

Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa veya hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız:

 • Aileden başka birinin kedi kumunu değiştirmesine veya çöp kutusunu temizlemesine izin vermek en iyisidir.
 • Başka kimse yapamıyorsa,
  • Kedinizin kakasını her gün alın (parazit, kedinizin kakasından 1-5 gün sonrasına kadar size yayılamaz).
  • Kedi kumu kutusuna dokunurken tek kullanımlık eldivenler giyin ve ellerinizi yıkamadan önce eldivenleri atın.
  • Kedi kumu kutusuna dokunduktan hemen sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
 

Elma® Buharlı Alet Temizleyiciler

Kimler Çevrimiçi

16 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi