Bu makale sadece buhar, sıcaklık ve basınçla ilgili değildir. İçinde, tıbbi ve bilimsel ortamlarda en sık bulunan otoklav türü olan sterilizatörler için buharı bu kadar kullanışlı yapan şeyin ne olduğuna dair benzersiz bir bakış açısı göreceğiz. Üç temel neden şunlardır: kullanılabilirlik, güvenlik ve zaman.

 

Otoklavda buhar - Tuttnauer

Kullanılabilirlik

Buhar, yalnızca iki bileşene ihtiyaç duyduğu için yaygın olarak mevcuttur: su ve bir ısı kaynağı. Her klinik, hatta bir polikliniğin bile bir polikliniğin suya erişimi olması gerektiğinden, otoklavı çalıştırmak için suyun varlığının makul ölçüde olası ve güvenilir olduğu sonucu çıkar. Buhar mevcut olmasının yanı sıra ekonomiktir. Buhar sterilizatörü veya otoklav, kimyasalların kullanılmasını gerektirmediğinden, çalışması nispeten düşük maliyetlidir.

Güvenlik

Diğer birçok sterilizasyon maddesinin aksine, buhar toksik değildir. Buharın suyun kaynatılmasıyla üretildiği ve esasen su ile aynı özelliklere sahip olduğu, onu solumak veya ona yakın olmak tehlikeli değildir, ancak açıkçası sıcak buharla yanmamak için önlem alınmalıdır!

Diğer birçok sterilize edici madde, kanserojen olduğu gösterilen ve büyük bir dikkatle tedavi edilmesi gereken etilen oksit gibi zehirli kimyasallardır. Ayrıca, etilen oksit gibi kimyasallar çok tehlikeli olduğundan, sterilizasyon sonrası havalandırma süresi, yükün güvenli bir şekilde işlenmesi için 36 saate kadar sürebilir ve o zaman bile, bu kimyasalın mpp kalıntıları (milyonda parça) olasılığı vardır.

Döngü süresi

Termal enerjiyi aktarmanın en etkili yollarından biri, buharın içinde bulunan nemdir. Kuru ısıya maruz kalmanın neden olduğu bir yaraya karşı kaynar su veya su buharının neden olduğu bir yarayı düşünün. Nemli ısıdan kaynaklanan yara daha fazla acı verecek ve kuru ısının neden olduğundan çok daha derin olacaktır. Benzer şekilde, buharın nemli ısısı, kuru ısıdan daha hızlı mikroorganizmalara saldırabilir ve bunun nedeni buharın ısıyı sıcak havadan daha hızlı aktarabilmesidir.

Nasıl? Buhar sterilizasyonu, kuru ısı gibi diğer yöntemlere göre daha kısa bir döngü süresi gerektirir, böylece hazne içindeki sıcaklığı yükselttiğimizde sterilizasyonu daha hızlı elde ederiz. Buhar sterilizasyonu, standart bir şarj için 134 ℃'de üç dakikada veya hassas bir şarj için 121 ℃'de 15 dakikada yapılabilir. Etki aynı olacaktır. Öte yandan, kuru ısı kullanırsak, benzer sterilizasyon sonuçlarının elde edilmesi 250℃'de yaklaşık 180 dakika sürecektir.

T-Max sterilizatör otoklavı - Tuttnauer

Özet: 

Bunun tıbbi cihazların sterilizasyonu için neden en etkili ajan olduğunu keşfetmek için yeni buhar anlayışımızı uyguluyoruz.

  • Her şeyden önce, buharın hem kullanılabilirliği hem de düşük maliyeti nedeniyle kolayca erişilebilir olduğunu açıklıyoruz.
  • İkincisi, piyasadaki tüm sterilizasyon ajanları arasında, etilen oksit gibi diğer sterilizatörlerin aksine -toksik olmadığı için buharın muhtemelen en güvenli seçenek olduğunu keşfediyoruz.
  • Son olarak, buharın termal enerjiyi nem yoluyla otoklavın içindeki yüke nasıl verimli bir şekilde aktardığını ve sıcaklığı artırarak sterilizasyonu kuru ısıya göre nasıl daha hızlı bir şekilde başarabildiğimizi araştırıyoruz.

Artık buharın sterilizatörler için en etkili ajan olmasının nedenlerini anladığımıza göre, otoklavların temel süreçleri hakkında daha fazla bilgi edinmenin zamanı geldi.

Elma® Buharlı Alet Temizleyiciler

Kimler Çevrimiçi

26 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi