İdeal diş hekimliği muayenehanenizi tasarlama sürecinde olabilirsiniz. Neye benzeyecek? İşlevsel olmasını ve görünüşte şık, aerodinamik, zarif olmasını ve onu yöneten diş hekimi hakkında bir şeyler söylemesini istiyorsunuz. Hastalarınıza sunduğunuz yüksek düzeyde hizmeti ve onları ne kadar önemsediğinizi yansıtmalıdır. Hastalarınızı rahat ve rahat hissettirecek bir tesis, size ve personele güvenebilecekleri ve hastalarınızı gezdirmekten gurur duyacağınız bir yer hayal ediyorsunuz.

Ancak gelecekteki kliniğinizi enfeksiyon kontrolü için optimize etmeyi düşündünüz mü?

Optimum enfeksiyon kontrolü için yeni bir klinik tasarlamak, güvenliği ve hasta bakımını etkilediği için her zaman genel tasarım planınızın bir parçası olmalıdır. Şimdi her zamankinden daha fazla, çünkü COVID-19 hastaları enfeksiyon kontrolünün çok farkında ve onlara enfeksiyon kontrolü için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı gösterebilmek de güven oluşturmaya yardımcı oluyor. Dikkate alınması gereken çok şey var: bulunduğunuz yer için geçerli olan düzenlemeleri ve yönergeleri anlamak, yalnızca alanın kendisi için değil, aynı zamanda ekipman ve içerik için de önemli bir başlangıç noktasıdır. Diğer hususlar ve ihtiyaçlarınızı nasıl belirleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin

Tasarım ve iş akışı

Cihaz yeniden işleme alanı, güvenli ve etkili enfeksiyon kontrolünü sağlayacak ve umarım verimli olacak şekilde tasarlanmalıdır. İdeal bir durumda, iki ayrı oda, alma, sıralama, önceden ıslatma (belirtilmişse), temizlik ve inceleme için aralarında bir kapı veya bir “kirli odaya” geçiş alanı ve hazırlama, paketleme ve sterilizasyon için “temiz bir oda” ile tasarlanmıştır. Ancak tipik olarak, bu bir diş kliniğinde mümkün değildir. Genel olarak, en iyi uygulama için bir yeniden işleme odası gereklidir.

Bazı durumlarda, yine aynı tek yönlü iş akışına sahip bir yeniden işleme alanı olarak önceden oluşturulmuş modüler bir steri-center kullanılır. Yeniden işleme odasının kirli ve temiz uçlarında görsel bir işaret, karışıklığı önlemeye yardımcı olur - örneğin, kirli uçta kırmızı bir ışık ve diğer ucunda yeşil veya mavi bir ışık.

Steri-merkez
Bir steri-center örneği

Yeniden işleme odasının, yeniden işleme sırasında çapraz kontaminasyonu önlemek için tek yönlü bir iş akışı ile tasarlanması gerekir. Bu, cihaz yeniden işlemesinin her bir sıralı aşamasının, sıralı alanlarında gerçekleşmesini gerektirir. İş akışı, kontamine aletler için bir alıcı alanı olan odanın “kirli alanına” giriş için bir kapı/açıklıkla başlar ve gelecekteki hasta bakımı için depolanmaya hazır başarıyla yeniden işlenmiş aletler ve bir çıkış kapısı ile sona eren bir “temiz alana” ilerler.

Bir yeniden işleme odasındaki her şey için yeterli bir alan planladığınızdan emin olun:

 • Cihazlar ve ayar alanları için tezgah üstü alan ve lavabolar için bir alan gereklidir.
 • Tezgah altı cihazlar ve sarf malzemeleri için depolama alanları, güvenlik bilgi formları ve yeniden işleme alanında kullanılan tüm öğelerin kullanımı için üreticilerin talimatları.
 • Kirlenmiş aletlerin, yıkanmış aletlerin, durulanmış aletlerin, muayene, hazırlama ve paketlemenin alınması için ve sterilizasyon sonrası aletler sarılıyorsa (bazı yerlerde izin verilir) sterilizasyondan sonra kurulum alanları gereklidir.

Yeniden işlenecek aletlerin hacmini ve türlerini belirlemek için diş ünitlerini, hasta sayısını ve prosedürleri göz önünde bulundurun. Görülen hasta sayısında gelecekteki büyümeyi bekliyor musunuz? Tasarım aşamasında bunun için plan yapın! Hangi cihaz yeniden işleme ekipmanına ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Bu, mekanın genel tasarımıyla birlikte belirlenmelidir. İhtiyacınız olacak alan miktarını hazırlamak, yetersiz çalışma alanıyla sonuçlanır, süreçleri ve güvenliği tehlikeye atabilir ve nihayetinde pahalı bir yeniden tasarım gerektirebilir.

Yeniden işleme odası yapılandırması örneği
Yeniden işleme odası yapılandırması örneği

Hava akışı, aydınlatma ve su ile göz önünde bulundurulmalar

Çapraz bulaşma riskini en aza indirmek için hava akışı yönü temiz alandan kirli alana olmalıdır. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC), elektrik prizlerinin (elektrik noktaları), internet/iletişim hatlarının, konumu ve lavabo ve sıhhi tesisat sayısının yanı sıra geçerli tüm düzenlemelere uygun olarak dikkatlice planlanmalıdır. Girişin yakınındaki yeniden işleme alanına el yıkama için özel bir lavabo yerleştirilmelidir ve temizlik ve durulama aletleri için ayrı lavabolar kullanılır. Yönetmeliklere/önerilere bağlı olarak, hem temizlik hem de durulama lavaboları için yeterli alan yoksa durulama için bir kase kullanılabilir. Oda ayrıca iyi aydınlatılmış olmalı ve zemin, duvarlar ve kapı pürüzsüz, dayanıklı ve sık sık temizlik ve dezenfeksiyona toleranslı olmalıdır.

Ekipman seçimi ve tasarıma dahil edilmesi

Ekipman, alıcı alanındaki kaplardan ve ön ıslatma için kullanılan küvetlerden otomatik temizleyicilere ve otoklavlara kadar her şeyi içerir. Ekipman seçimi için kriterler şunları içerir:

 • Düzenleyiciler
 • Boyut/hacim gerekli
 • Otomasyon seviyesi
 • Güvenlik, etkinlik
 • Verimlilik
 • İşlevsellik
 • Validasyon için gereklilikler
 • Test ve bakım
 • Başlangıç maliyeti
 • Sarf ve bakımda beklenen yinelenen maliyetler
 • Mevcut destek.

Kullanacağınız aletleri ve üreticilerin yeniden işleme talimatlarını göz önünde bulundurun. Farklı bir yeniden işleme adımı veya ek bir cihaz gerektiren herhangi bir cihazınız var mı? Örneğin, el aletlerinin temizlenmesi ve yağlanmasıyla nasıl başa çıkacaksınız? Bu, yağlamadan sonra kullanım için bir hava istasyonu ile manuel olacak mı, yoksa bir el aleti bakım ünitesi mi satın alacaksınız? Bu aynı zamanda yeni enstrümanlar satın almayı düşünürken göz önünde bulundurulması gereken kriterlerden biridir. Potansiyel satın alımlar için yeniden işleme talimatlarının ne olduğunu önceden kontrol edin - düzenlemeleri karşılıyorlar mı ve standart önceden programlanmış döngülerin kullanımını gösteriyorlar mı? Bir cihaz özel döngüler gerektiriyorsa veya farklı enfeksiyon kontrol ekipmanlarının satın alınmasını gerektiriyorsa, bir alternatif - varsa - genellikle tercih edilir. Genel olarak, ne kadar standartlaştırılmış enfeksiyon kontrol süreçleri o kadar iyidir.

Yeniden işleme odasını/alanını tasarlarken hangi yeniden işleme cihazına/cihazlarına ihtiyacınız olduğunu belirlemek, gelecekte alan gereksinimlerini veya potansiyel retro-uyumları hafife almaktan kaçınmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir ultrasonik temizleyiciye ve/veya bir yıkayıcı-dezenfektöre ve bunların konfigürasyonuna ihtiyacınız olup olmayacağını düşünün. Yıkayıcı-dezenfektörler, uyguladığınız düzenlemelere ve fikir birliği standartlarına bağlı olarak zorunlu, en iyi uygulama veya sadece bir seçim olabilir. En güvenli temizleme yöntemidir, etkili ve tam otomatiktir (ve aynı zamanda en pahalıdır). Seçenekler arasında yerleşik bir alan gerektiren ancak tezgah üstü alanı olmayan daha büyük kapasiteli tezgah altı modelleri ve daha küçük tezgah üstü modelleri bulunur. Ultrasonik bir temizleyicinin konfigürasyonu da belirlenmelidir - ne kadar büyük olması gerekir ve tezgahın üzerine mi yerleştirilecek yoksa havşa mı olacak? Alan gereksinimlerini etkileyen diğer cihaz örnekleri arasında otomatik el aleti bakım cihazları ve damıtılmış su üreten cihazlar yer alır.

Sonuçlar

Bir yeniden işleme odası için özel gereksinimler benzerdir ancak tüm konumlar için aynı değildir. Bulunduğunuz yer için düzenlemeleri ve en iyi uygulamaları kontrol etmek önemlidir. Tek yönlü bir iş akışı, güvenli, etkili ve verimli yeniden işlemeye katkıda bulunur ve mümkün olduğunda otomasyonda tasarım, güvenliği ve verimliliği de artırır. Son olarak, enfeksiyon kontrol odanızı geleceğe hazır hale getirmek, beklenen büyüme için ekstra kapasite oluşturmayı ve tasarım aşamasında bulunduğunuz yerdeki düzenlemelerde ve en iyi uygulamalarda olası değişiklikleri göz önünde bulundurmayı içerir. İyi tasarlanmış bir cihaz yeniden işleme alanı, dikkatli ve düşünceli planlama ile başlar.

Diş hekimleri olarak, şık ve işlevsel bir uygulama tasarlarken yaptığınız kadar enfeksiyonsuz ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmak için enerji ve düşünce yatırımı yapmanız gerekir. Bu makalenin bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Elma® Buharlı Alet Temizleyiciler

Kimler Çevrimiçi

139 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi