Otoklavlama malzemesi ile ilişkili üç teknolojik süreç vardır ve aşağıdaki elemanlara dayanır: yerçekimi, pre-vakum ve izotermal.
     
Yerçekimi

En temel sterilizasyon döngüsü. Buhar, haznedeki havayı yerçekimi ile

değiştirir.

Yerçekimi tasarımı,

gözenekli olmayan ısı ve nem

stabilize edilmiş ürünleri sterilize etmek için kullanılır. Bunlara sıvılar ve

ortamlar ve laboratuvar

atıkları gibi katılar dahildir.

 
Vakum Öncesi ve/veya Vakum Sonrası

Hava, bir dizi vakum ve basınç darbesi yoluyla odadan mekanik olarak

çıkarılır ve yüklenir. Bu, buharın,

basit yerçekimi yer değiştirmesi ile

başka türlü ulaşılamayan yükün gözenekli alanlarına nüfuz etmesini

sağlar.

Ön vakum, sterilizasyonla ilişkili

hızı ve verimliliği artırır.

Gözenekli ısı ve neme dayanıklı malzemeleri sterilize etme yeteneği ile

yerçekimi tasarımının kapasitesini genişletir.

 
İzotermal

Bu döngü, ısıya duyarlı ve ısıyla pıhtılaşabilen malzeme için daha

düşük sıcaklıklarda

sterilize etme ihtiyacını ele aldı.

İzotermal işlem genellikle pastörizasyon, inspissasyon

agar sterilizasyonu için kullanılır.

 

Her işlem, kullanılabilecek ve sürece veya her bir otoklavla ilişkili seçeneklere bağlı çeşitli döngülere sahiptir. Bunlar: ısı, yerçekimi, pre-vakum, sterilize, egzoz ve kuru. Egzoz hızlı veya yavaş bir şekilde üstlenilebilir. Egzoz oranı, yükün doğasına bağlı olacaktır. Kuru malzeme hızlı bir egzoza izin verirken, sıvılar süper ısıtılmış sıvıların kaynamasını önlemek için yavaş egzoz gerektirir. Mevcut döngülerin tam bir açıklamasını elde etmek için otoklav kılavuzuna bakın.

Bazı otoklavlar ayrıca sterilize edilmesi gereken ancak normal bir döngüdeki sıcaklık ve basınçtaki hızlı değişikliklerle zarar görecek veya yok olacak hassas mallara zarar vermemek için tasarlanmış özel döngüler gerçekleştirme yeteneğine de sahiptir. Bu özel döngüler, daha düşük sıcaklıklarda çok daha uzun döngüler, sızdırmaz test tüplerinin kırılmasını önlemek için özel basınç kontrollerine sahip buhar-hava karışım döngüleri ve tam sterilizasyon sıcaklığının elde edilmesini sağlamak için özel enstrümantasyon kullanan döngüler içerir.

İzotermal veya Düşük Sıcaklık Döngüsü kullanmak ne zaman idealdir?

Nesneler ısıya dayanıklı olmadığında, tıklanmaya eğilimli olmadığında veya atmosferik buhardan daha yüksek sıcaklıklara ulaşmadığında. Örneğin,

  • LDPE gibi termoplastikler
  • Süt veya bebek maması gibi hassas sıvılar
  • Bazı tıbbi cihazlar
  • Medya ve agar hazırlığı, çünkü bu döngü ortamın (agar) aşırı ısınmadan erimesine izin verir.

Çeşitli laboratuvar dikey ve yatay otoklavları, medya işleme döngüleri de dahil olmak üzere gelişmiş döngü programları sunar: Agarın hafifçe ısıtılmasına ve soğutulmasına izin veren 60°C ila 95°C sıcaklık aralığında agar ve diğer biyolojik ortamları hazırlamak için.

 

 

İzotermal (Agar) işlem nedir?

Bir izotermal işlem, bir sistemin sıcaklığının sabit kaldığı termodinamik bir işlemdir. Isının sisteme veya sisteme aktarılması o kadar yavaş gerçekleşir ki, termal denge korunur.

Agar sterilizasyonun en etkili ve uygun yöntemi, basınç altında buhar şeklinde nemli ısının kullanılmasıdır, yani. İnç kare başına 15 pound'da (psi) 15 dakika boyunca 121°C. Bu yöntem, bakteri hücresindeki enzimleri ve diğer hücre bileşenlerini denatüre edecek ve pıhtılaştıracaktır.

Otoklavlarda sterilize edilmiş yaygın ürünler

İsteğe bağlı izotermal döngüler tipik olarak agar ve diğer biyolojik ortamları hazırlamak için kullanılır. Tuttnauer, agarın hafifçe ısıtılmasına ve soğutulmasına izin veren 60°C ila 95°C sıcaklık aralığına sahip esnek bir izotermal döngü sunar.

İzotermal işlem genellikle pastörizasyon, inspissasyon veya fraksiyonel (aralıklı) sterilizasyon için kullanılır. Her işlem, uygulanabilecek ve işlem parametrelerine veya her bir otoklavla ilişkili seçeneklere bağlı olan çeşitli döngülere sahiptir.

 

Elma® Buharlı Alet Temizleyiciler

Kimler Çevrimiçi

10 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi