Filtrasyon tam olarak bir sterilizasyon tekniği değildir; radyasyon veya buhar sterilizasyonu gibi diğer sterilizasyon yöntemlerinin aksine mikropları öldürmez, bunun yerine geçişlerini fiziksel olarak engeller.

Hava filtreleri, laboratuvarlar ve hastaneler gibi mikrop-duyarlı yerlerde ve hatta tüm havanın filtrelendiği endüstriyel binalarda ve uçaklarda yaygındır ve çevreyi güvende tutar. Uçakta hasta bir kişi varsa ve hava filtrelenmezse ne olabileceğini hayal edin.

Bu makalede, laboratuvar buhar sterilizasyonunda hava filtrasyonunun nasıl kullanıldığını tartışacağız. Bu durumda filtrasyon, laboratuvar ortamını ve laboratuvar personelini kontaminasyondan korumanın bir yolu olarak kullanılır. Ancak biyolojik yük seviyesini azaltmak için kullanıldığı için sterilizasyon yöntemlerinin tartışılmasıyla ilgilidir. Bu yazıda hava filtrasyonu hakkında bilgi edineceksiniz ve

  • buhar sterilizasyonu laboratuvar ortamını nasıl etkileyebilir,
  • ortamın steril yükü potansiyel olarak nasıl etkileyebileceği.
  • ve filtrasyonun bu iki sorunu nasıl çözdüğü.

HEPA Filtre Gözenek Boyutları

HEPA filtreleri, standart bakterilerden 10 kat daha küçük olabilen virüsler kadar küçük kirleticileri ve parçacıkları hedeflemek için tasarlanmıştır. Parçacıklar, kesişme, impaksiyon ve difüzyon adı verilen bir mekanizma kombinasyonu ile hapsolur. Her bir mekanizmanın nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bir tartışma bu makalenin kapsamı dışındadır. Aşağıdaki tabloda farklı mikroorganizmaların ve partiküllerin boyutları belirtilmiştir.

HEPA filtrasyonu:

Filtrasyon Teknikleri
Parçacık boyutları ve uygulamaları

 

Sterilizasyon Çevreyi Etkileyebilir

BSL3 ve BSL4 gibi yüksek patojenlere maruz kalma riski olan biyogüvenlik laboratuvarlarında, tehlikeli maddelerin kamusal alanlardan ayrılması laboratuvar ortamının korunması için hayati öneme sahiptir ve bu nedenle laboratuvarda hava akışının kontrolü çok önemlidir. Bu nasıl başarılır? Laboratuvar ortamını koruyan ve ayrı basınç bölgelerinin içine ve dışına hava akışını kontrol eden hava filtreleri kullanılarak. HEPA, “yüksek verimli partikül hava” filtreleri anlamına gelir ve muhtemelen en yaygın kullanılan hava filtreleri türüdür. BSL laboratuvarlarında nasıl çalışıyorlar?

Bir BSL4 laboratuvarının hava akış yapısı
Bir BSL4 laboratuvarının hava akış yapısı

 

Buhar Sterilizasyonunda Hava Filtrasyonu

Filtrelerin otoklavlarda amaçlanan iki kullanımı vardır:

  • Otoklavdan salınan potansiyel olarak tehlikeli gazlardan çevreyi korumak
  • Sterilize edilmiş yükü potansiyel dış kontaminasyondan korumak

Otoklav Kullanırken Neden Air-Outlet'i Filtrelemelisiniz?

Laboratuvar aletlerini ve biyotehlikeli maddeleri pre-vakum aşamasında sterilize ederken havanın filtrelenmesi gerekir çünkü bulaşıcı maddeler içerebilir. Örneğin, otoklav odasının içindeki hava, virüsler veya toksinler tarafından kirlenebilen tıbbi atıkları içerebilir. Biyotehlike serbest bırakılırsa, drenaja ve ortam havasının yanı sıra laboratuvar personeline zarar verme şansı vardır.

HEPA hava filtresi, hava alma aşamasında tüm mikroorganizmaların hazneden çıkmasını engeller. Filtre o kadar küçüktür ki, standart bakterilerden ortalama 10 kat daha küçük olan virüsleri engeller. Bu nedenle bu tıkanıklık, kirlenmiş havanın atmosfere kaçmasını önler ve bunun yerine, tüketen mikrop serbest havanın içindeki zararlı mikroorganizmayı yakalar.

Nasıl Çalışır?

Bir otoklav sterilizasyon döngüsü, vakumla havanın giderilmesi ile başlar. Optimum buhar penetrasyonu için otoklav odasından çıkarılan hava laboratuvar ortamına salınır. Bu nedenle, oda içeriği sterilize edilmeden önce, bu vakumu oluşturarak hazneden hava emmeye başlıyoruz. Ancak bir yakalama var, odadan çıkan hava potansiyel olarak yüksek düzeyde kontaminasyona sahip ve çevreyi tehlikeye atıyor. Biyolojik tehlike çıkış hattında bulunan biyotehlike filtresi, bu tehlikeli mikroorganizmaların hava ile birlikte otoklav odasından çıkmasını engeller ve böylece laboratuvarı güvende tutar.

Kim Sudan Korkar?

HEPA filtreler hidrofobiktir. Hidrofobik filtreler suyu geçmez ve bu yüzden Hidrofobik olarak adlandırılırlar: Yunanca'da Hydra sudur ve Fobik korkudur. Hidrofobik filtreler, havalandırma için gazı filtrelemek için tasarlanmıştır. Hidrofobik bir filtre kuru kalmalıdır. Islanırsa tıkanır ve hava odaya veya odadan geçemez. Bir yan notta, HEPA filtre hidrofobik olduğundan, biyolojik tehlike çıkışı otoklav haznesinin üst-orta kısmında bulunur. Bu, çıkışın yoğuşmasız kalmasını ve suyun havanın geçişini engellememesini sağlamak içindir.

Sterilizasyon henüz gerçekleşmediği için hava çıkışı kontaminedir. Filtreler, otoklavdan çıkarılan havanın zararlı mikroorganizmalardan arınmış olduğunu garanti eder. Havanın HEPA filtreler ile havanın vakum öncesi aşamada sterilize edilmesine yeşil sterilizasyon da denir, çünkü asıl amacı ortamı sterilize etmek değil, tüm bakteri ve virüsleri odanın içinde bırakarak çevreyi güvende tutmaktır. Sterilizasyon döngüsü otoklavda çalıştığında bu mikroorganizmalar öldürülecektir.

Ekstra Güvenlik Önlemleri

Sadece bir HEPA filtresi ile bakterileri engellemekle işimiz bitmedi. Filtreden potansiyel olarak kirlenmiş hava geçtikten sonra, mikroorganizmalarla dolu kontamine bir HEPA filtre bırakıyoruz. Ayrıca filtrenin canlı mikroorganizmalardan arındırılması için sterilize edilmesi gerekir. Bazı kullanıcılar filtreyi biyolojik tehlike sterilizasyon döngüsünün bir parçası olarak sterilize eder. Diğer durumlarda, sterilizasyon sonrası filtre döngüsünü sterilize etmeye adanmış özel bir program vardır. Bazı BSL4 laboratuvarlarında ekstra güvenlik için iki filtre seri olarak yerleştirilir: filtrelerden birinin arızalanması durumunda, ikinci filtre herhangi bir mikroorganizmanın geçmesini önlemek için oradadır.

 

BSL3 ve BSL4 laboratuvarlarında özel koruma önlemleri gereklidir
BSL3 ve BSL4 laboratuvarlarında özel koruma önlemleri gereklidir.

 

Laboratuvarda Truva Atları

Yunanlıların Truva şehrine girip savaşı kazanmak için kullandıkları Truva atının hikayesini hepimiz biliyoruz. Yunanlılar devasa bir tahta at yaptılar ve askerlerini içine sakladılar. Truvalılar atı şehirlerine çektiler ve Yunan askerleri geceleri attan çıkarak Truva şehrini kolayca yok ettiler. HEPA filtresinin amacı bu Truva atlarının otoklav odasına girmesini önlemektir.

Hava filtreleri virüslerin ve bakterilerin otoklava girmesini önler
Hava filtreleri virüslerin ve bakterilerin otoklava girmesini önler

 

Filtreler, sterilizasyon sonrası kurutma aşamasında hava otoklav odasına girdiğinde BSL3 ve BSL4 laboratuvarları için tasarlanmış otoklavlarda kullanılır. Ortam sterilize edildikten sonra odaya yalnızca steril havanın girmesi önemlidir. Biyolojik tehlikeyi sterilize ederken vakum öncesi aşamada çevrenin korunması konusunda endişeli olsaydık, şimdi asıl endişemiz yükün bütünlüğünü korumaktır. Sterilizasyon fazının sonunda, haznedeki yük sterildir. Bu nedenle, ortam havasının içerdiği mikroorganizmanın geçişini önlemek için odaya girmeden önce havanın filtrelenmesi gerekir. Bu kez hava giriş hattında bir HEPA filtre kullanılır. Kurutma aşamasının sonunda vakum haznenin içinde kırılır ve bu, giriş air-line'ın devreye girdiği zamandır.

Otoklav İçinde Bir Otoklav

Hava filtresi kirlenebilir. Bu nedenle, filtre tarafından bloke edilen mikroorganizmaları öldürmek için filtrenin sterilize edilmesi gerekir. Bu nedenle filtre özel bir muhafazaya yerleştirilir. Muhafaza, minyatür bir otoklav gibi çalışır: bir sıcaklık sensörü, muhafaza odası ve ceket için buhar tutucu ile donatılmıştır ve filtreyi sterilize eder ve böylece bir sonraki döngü için hazır canlı mikroorganizmalardan arındırır.

Tuttnauer, filtrelerin yırtılmadığını doğrulamak için filtreleri bir WIT (Su İzinsiz Giriş Testi) ile test etme seçeneği sunar. Ek olarak, Tuttnauer otoklav HEPA filtreleri, yerinde (yerinde) bütünlük testi için portlarla donatılmış filtre muhafazası kullanır.

Sonuç/Özet

Özetlemek gerekirse, biyolojik tehlikeyi sterilize ederken veya BSL3 ve BSL4 laboratuvarlarında çevreyi korumak için vakum öncesi aşamada ve yükün bütünlüğünü korumak için vakum sonrası aşamada hava filtrasyonunun nasıl kullanıldığını açıkladık. 

Elma® Buharlı Alet Temizleyiciler

Kimler Çevrimiçi

22 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi