Otoklavı yüklemek için üreticinin talimatlarını izleyin. Bu, otoklavı doğru ve güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sadece otoklavın değil, aletlerin talimatlarına da başvurmalısınız. Talimatlar, sterilize etmeye çalıştığınız öğeleri tam olarak nereye ve nasıl yükleyeceğinizi söyleyecektir.

Üreticinin talimatlarını takip edin

 • Sterilizasyondan önce aletlerin temizlik ve dezenfeksiyondan geçtiğinden emin olun. Uluslararası kılavuzlar, yeniden üretilebilirliği sağlamak için tüm enstrüman yeniden işleme sürecinin eğitimli personel tarafından izlenmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu gereklilikler hastaların, kullanıcıların ve üçüncü kişilerin sağlık ve güvenliğine katkıda bulunur.

Cihazların sterilizasyondan önce temizlik ve dezenfeksiyondan geçmesi gerekir

 • Otoklava yalnızca cam, metal ve plastik aletler gibi sterilizasyon için gereken yüksek sıcaklık ve basınca dayanabilecek öğeleri koyduğunuzdan emin olun.

Sterilize edilmemesi gereken sterilize edici maddeler

 • Öğeleri verimli buhar penetrasyonu ve sirkülasyona izin verecek şekilde düzenleyin. Öğeler sıkıca paketlenmemeli ve aralarında boşluk olmalıdır. Otoklavda nesneler birbirine çok yakın yerleştirilirse ortaya çıkabilecek "kese etkisinin" farkında olun.

Torbalama etkisi

 • Buharın tüm öğelere ulaşmasını sağlamak için otoklavın altına daha ağır ve daha hafif öğeleri üstüne yerleştirin. Veya buhar penetrasyonunu en üst düzeye çıkarmak için kaseleri yanlarına yerleştirmek için raflar kullanın.

Daha ağır nesneleri makinenin altına doğru koymak

 • Otoklavınızı çalıştırın! Demek istediğim, tamamen dolu olmasa bile, devam edin ve çalıştırın. Yoğun uygulamalarda, genellikle otoklavı tam olarak yüklemek için bekleriz, ardından sarılmış ve o yük için hazneye girmeye hazır olan her son cihazı almaya çalışırız. Bu genellikle aşırı yüklenmesine yol açar. Otoklavınızı yüklemeniz ve tamamen dolmadan önce çalıştırmanız sorun değil.

Otoklavınızı dolmadan çalıştırın

 • Sterilizasyonun kalitesinin hemen bir göstergesini almak için kimyasal / biyolojik bir indikatör kullanın.

Kimyasal veya biyolojik göstergeler kullanın

 • Otoklavı doğru yüklemenin yanı sıra, müşterinin doğru döngüyü seçmesi de çok önemlidir. Bu, doğru sıcaklığın, sarılmış veya paketlenmemiş büyük bir fark yarattığı ve bazı durumlarda prion döngüsünün gerekli olabileceği anlamına gelir.

Doğru döngüyü seçin

 • Otoklavı temiz tutmak!! Çok kirli bir cihazdan 'steril' aletler işlemek çelişkilidir.

 • Döngü sonucunu kontrol edin ve ardından döngüleri onaylayın ve belgeleyin.

Döngü sonucunu kontrol edin.

 

Yapılması Gerekenler

 • Otoklavı aşırı yüklemeyin. Aşırı yükleme, buharın malzemelerin etrafında düzgün bir şekilde dolaşmasını önleyerek etkisiz sterilizasyona neden olabilir. Bu, yoğun bir uygulamada veya geride kalıyorsanız ve sterilize etmek için birçok enstrümanınız varsa ve genellikle sadece willy-nilly'ye itiliyorsa çok kolay olur. Yapma! Enfeksiyon riskinizi önemli ölçüde artırıyorsunuz.

Otoklavın aşırı yüklenmesi

 • Otoklavda kullanılmak üzere tasarlanmamış ambalajları kullanmayın. Uygun olmayan sargılar veya poşetler, hatta bazen gazlı bez kullanmak, tehlikeli olabilecek kırılmaya veya arızaya neden olabilir.

Gazlı bezi sterilize etmeyin

 • Kağıt havlu, bez veya lastik eldiven gibi yüksek sıcaklıklara veya basınca dayanamayacak malzemeleri bir otoklavın içine koymayın. Bunlar sterilizasyon işlemi sırasında ısı veya buhardan zarar görecek ve muhtemelen hazne içindeki nesnelerin kirlenmesine neden olacaktır.

Sterilizasyon onaylı olmayan gazlı bez

 • Öğeleri odanın duvarlarına veya otoklavın kapısına çok yakın yerleştirmeyin, çünkü bu buhar sirkülasyonunu engelleyebilir ve eksik sterilizasyona yol açabilir.

Daha büyük kasetlerin yere sahip olması ve içeriğine yeterli buharın ulaşması için bir tepsiyi hazneden çıkarmaktan korkmayın.

 

Personelinizi düzenli olarak eğitin!

Diş hekimliği uygulamalarında otoklav kullanımı için düzenli eğitim kritik öneme sahiptir. Uygun otoklav kullanımı konusunda düzenli eğitim olmadan, personel, aletleri sterilize etmede etkisiz olan ve çapraz kontaminasyon ve hasta hastalığı potansiyel risklerine yol açan modası geçmiş teknikler kullanıyor olabilir.

Dişhekimliği uygulamaları, personelin otoklav kullanımındaki en son gelişmeler konusunda eğitilmesini sağlayarak, hastalarının mümkün olan en yüksek kalitede bakım almasını garanti edebilir.

Elma® Buharlı Alet Temizleyiciler

Kimler Çevrimiçi

23 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi